ایده هایی برای روشنایی اتاق نشیمن

سالار لطفی سه شنبه 20 آبان 1399 - 17:30
ایده هایی برای روشنایی اتاق نشیمن
اتاق نشیمن به طور کلی بزرگترین اتاق خانه است، قطب فعالیت های متنوعی است که در شبانه روز انجام می شود.
اطمینان حاصل کردن از اینکه نور و روشنایی اتاق نشیمن شما برای جمع شدن در کنار خانواده، سرگرمی، استراحت، مطالعه، تماشای تلویزیون مناسب است بسیار مهم است.

ایده هایی برای روشنایی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن به طور کلی بزرگترین اتاق خانه است، قطب فعالیت های متنوعی است که در شبانه روز انجام می شود.

اطمینان حاصل کردن از اینکه اتاق نشیمن شما برای جمع شدن در کنار خانواده، سرگرمی، استراحت، مطالعه، تماشای تلویزیون یا فیلم و سایر فعالیتهای دیگری که در این قسمت مرکزی خانه شما انجام می شود پیچیده تر از قرار دادن  چند چراغ بالای سر و یا یک  لوستر است.

یک اتاق نشیمن با نور مناسب در حالت ایده آل باید دارای نورپردازی لایه ای باشد که برای ایجاد تعادل و فضای دلنشین هر چهار گوشه را روشن کند. این می تواند ترکیبی از روشنایی محیط لوسترها، دیوارکوب ها، چراغ های روی میز، لامپ های کف، روشنایی فرورفته و حتی نور شمع باشد تا اتاق را برای اهداف  مختلف و متفاوت روشن کند. در اینجا چند ایده برای کمک به الهام بخشیدن به نور اتاق نشیمن ارائه شده است.

 

1- برای این اتاق نشیمن گرم و مدرن، میتوان  یک چراغ کف قوسی با ابعاد بزرگ با یک آویز باریک و قابل توجه که نور محیط فراوان اما پراکنده ای دارد را انتخاب کرد. اگر دنبال طراحی مدرن یا حتی کلاسیک مانند چراغ های زمینی نیم قرن پیش باشید،  باز هم چراغ های قوسی زمینی در قالب مبلمان خانه شما میتواند بسیار کارآمد باشد. این گونه از روشنایی حتی زمانی که خاموش نیز هستند بازهم به همان اندازه زیبایی به محیط میبخشند.

2- فانوس مراکشی

برای قرار دادن یک فانوس رویایی مراکشی سوراخ دار در اتاق نشیمن خود نیازی به داشتن فضای داخلی به سبک مراکشی ندارید. طراح داخلی لهستانی ، میرکا مک نیل و بسیاری از پیشرو های این صنعت،  فانوس مراکشی را در اتاق نشیمن خانه آویزان میکنند ، که به دکوراسیون التهابی یک نت از هوی و هوس اضافه می کند و هنگامی که در وسط اتاق روشن می شود، سایه های جادویی ایجاد می شوند.

3- نورهای دیواری

یکی از روش‌های نورپردازی در خانه چراغ‌های دیواری هستند که باعث جذاب‌تر شدن و ایجاد حس دعوت‌کنندگی و بزرگتر نشان دادن فضا می‌شوند. گاهی وسایلی که در دکوراسیون و روی دیوارهای اتاق نصب هستند باعث تاریک به نظر رسیدن فضای اتاق می‌شوند در این صورت چراغ‌های دیواری با ایجاد نوری ملایم می‌توانند فضای اتاق را روشن کنند. اگر دکوراسیون خانه شما به صورت مدرن طراحی شده،  باید از چراغ دیواری مدرن استفاده کنید تا با فضای شما همخوانی داشته باشد.

4- قدیمی و جدید

یک لوستر عتیقه یا دیوارکوب های قدیمی می توانند یک اتاق نشیمن معاصر را گرم کنند و طراحی نورپردازی معاصر می تواند اتاقی را که استخوان های تاریخی آن را دارد ، مدرن نگه دارد.

. در این خانه دوست داشتنی، چارلز ملر ،  طراح داخلی،  روشنایی گرم و معاصر مانند براکت های دیواری توپی سبک را در برنج صیقلی از مایکل آناستاسیادس به جای قلاب های رسمی که انتظار داشتید انتخاب کرده است که  به اتاق کلاسیک جذابیت بی انتها ( بدون محدودیت زمانی )  بدهد.

5- نورهای رنگارنگ

این اتاق نشیمن اشباع شده با رنگ صورتی تمشک  توسط لیزا گیلمور دیزاین و به لطف یک جفت دیوارکوب که دارای  سایه هایی با حس و اتمسفری مشابه  است، در شب انرژی و شماتیک بهتری میدهد. بنابراین ترکیب رنگ ها با طیف های مختلف نیز بسیار اهمیت دارد.

6- کاملا متناقض

هنگام انتخاب روشنایی برای هر دو طرف مبل،  دیگر نیازی به محدود کردن لامپها  نیست.  در این اتاق نشیمن، یک چراغ رو میزی از یک طرف و یک لوستر کم ارتفاع از طرف دیگر تعادل را ایجاد می کنند بدون اینکه دوقلو باشند. در این نوع طراحی برای مثال جنس برنجی مبل و میز ها میتوتند حس یکپارچگی و تعادل را به نمایش بگذارد.

7- روشنایی شفاف

اگر اتاق نشیمن شما دارای پنجره های غول پیکر است،  وسایلی مانند لوستر بلوری کلاسیک را انتخاب کنید که با نور طبیعی روز تداخل ندارند.  لامپ های میز را با فرم های شیشه ای یا پلاستیکی شفاف امتحان کنید.

8- نورپردازی داخلی

برای افزودن گرما به فضای معاصر، می توان از نورپردازی نوار توکار یا LED برای برجسته سازی سقف قهوه ای استفاده کرد. قسمت زیرین کنسول و یا کتابختنه ها را روشن کنید تا به آن اثر خمیرمایه بدهد. حتماً در یکی دو وسیله جالب با هم مخلوط کنید تا فضای خانه گرم شود و احساس آرامش بدهد.

9- برجسته  کردن معماری موجود

طراح داخلی لهستانی، میرکا مک نیل از ترکیبی از سبک های نورپردازی در این اتاق نشیمن آپارتمان ورشو استفاده کرده است، از جمله یک لوستر آنتیک فرانسوی و یک لامپ آرکو که مربوط به  اواسط قرن است.  او قالب های پیچیده دوره اتاق را با یک نوار ظریف از چراغ های LED برجسته کرده که ضمن ایجاد جلوه ای معاصر،  به تاریخ معماری فضا نیز توجه می کند.

 10- شومینه به عنوان نقطه کانونی

هیچ چیز از درخشش گرم آتش رضایت بخش تر نیست اما آنهایی که خوش شانس هستند که می توانند شومینه داشته باشند باید برای دیگر المان های خانه برنامه داشته باشند . ترکیب و میزان نورپردازی در خانه هایی با شومینه بسیار اهمیت دارد.

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید