طراحی روشنایی برای سلامتی و پایداری محیط زیست

سالار لطفی چهارشنبه 28 آبان 1399 - 17:02
طراحی روشنایی برای سلامتی و پایداری محیط زیست
انرژی محدود است. ما نسبت به نسل های بعد و آینده کره ی زمین مسئول هستیم. با کمی تغییر در روشنایی محیط اطراف خود می توانیم نقش موثر در حفظ و نگهداری محیط زیست داشته باشیم. پس لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشیم.

روشنایی یک عنصر اساسی در کیفیت محیط اطراف ما است که ضمن کاهش مصرف انرژی، از سلامتی ما و اطراف ما نیز میتواند پشتیبانی کند.

عملکرد یک ساختمان تا حد زیادی به کیفیت روشنایی و نورپردازی آن بستگی دارد. برای انجام ایمن و راحت وظایف خود، افراد به روشنایی نیاز دارند که  با دید کافی بدون ایجاد مشکل مشغول کار خود شوند. اما تمرکز بر کیفیت نیز کلید اصلی دستیابی به روشنایی پایدار است.( sustainable lighting)

 

در طراحی هدف سستی نکنید؛ خوب و اصولی طراحی کنید و نتیجه آن صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. " با ایجاد شرایط نوری با کیفیت در ساختمانهایشان، نه تنها تیمهای پروژه فضاهای کاربردی و راحتی را فراهم می کنند، بلکه به بازدهی باورنکردنی نیز می رسند.

و از آنجا که نورپردازی در یک فضا تأثیر بسزایی در نحوه استفاده افراد از آن فضا و احساس آنها هنگام حضور در آن فضا دارد، برای سلامت انسان مولفه پایداری نورپردازی بسیار مهم است.

اثرات روشنایی نه تنها بروی عملکرد و بهره وری افراد بلکه مهم تر، بر رفاه آنها نیز تاثیر بسزایی دارد.

 

اثرات نورپردازی

مانند طراحی صوتی،  طراحی نور نیز می تواند تأثیرات مثبت یا منفی بر روی افراد بگذارد،  خصوصاً در فضاهایی که افراد  وقت زیادی را در آنجا می گذرانند،  مانند مدارس و ادارات.

تحقیقات همبستگی مثبتی بین شرایط نوری با کیفیت و بهبود بهره وری و همچنین نمرات بالاتر آزمون دانش آموزان را  نشان داده است.  مطالعات همچنین حاکی از آن است که نورپردازی با کیفیت تأثیرات مثبتی در محیط های بهداشتی دارد.  برای مثال حتی خلق و خوی و ادراک کارکنان و بیماران نیز از نورپردازی تاثیر میگیرد.  و برعکس،  شرایط نامناسب روشنایی با ایجاد حواس پرتی ، ناراحتی و خستگی می تواند مانع کار، یادگیری و بهبود عملکرد افراد شود.

 

کارشناسان بر این باور اند که اگر شما در یک کار ساخت و ساز و معماری، نورپردازی خوبی انجام ندهید، از نظر معماری نیز کار خوبی انجام نخواهید داد.

 

حال زمان آن رسیده که از خود بپرسیم وقتی می گوییم روشنایی پایدار منظورمان چیست؟

طیف گسترده ای از مسائل پایداری با نورپردازی معمارانه تلاقی می کنند.

اگرچه این گزارش تا حد زیادی بر روی بهره وری انرژی و سلامتی افراد متمرکز خواهد بود، اما توجه به موارد زیر نیز در هنگام ایجاد یک رویکرد یکپارچه برای نورپردازی پایدار مهم است:

آلودگی نوری - تیم های پروژه باید از روشنایی بیش از حد، از تجاوز انواع مختلف و بیهوده منابع نوری جلوگیری کنند و تأثیرات احتمالی نورپردازی را روی گیاهان و حیوانات زیست بوم اطراف در نظر داشته باشند.

 

تأثیرات چرخه زندگی محصولات نورپردازی

طراحان روشنایی باید به مرور زمان با تولیدکنندگان همکاری کنند تا انرژی تجسم یافته و هزینه کربن وسایل مانند چراغ ها و لامپ ها را کاهش دهند.  برای کمک به افزایش عمر ساختمان و کاهش بیشتر تأثیرات زیست محیطی، در صورت لزوم باید نورپردازی را طوری طراحی کرد که بتوان به راحتی با پیشرفتهای آینده فناوری سازگار باشد و با کمترین میزان تغیرات محیطی بتوان نورپردازی را به روز رسانی کرد.

 

 

مواد شیمیایی نگران کننده:

 تیم های نورپردازی باید تولیدکنندگان را تشویق کرده و با آنها کار کنند تا به مرور سطح مواد سمی در محصولات نورپردازی کاهش یابد.  به عنوان مثال، چراغ های فلورسنت،  که حاوی جیوه بسیار سمی هستند، تا حد زیادی با LED هایی که حاوی جیوه نیستند، جایگزین شده اند.

با این حال، گاهی اوقات LED ها نیز با سطح بالایی از سرب و فلزات سنگین تولید می شوند و برخی از LED ها حاوی مس نیز هستند که در صورت جمع شدن در آب راه ها می توانند خطرات زیست محیطی ایجاد کنند.(LED ها علی رغم عمر طولانی که دارند، در نهایت نیاز به تعویض دارند.)

آنها می توانند در محل های دفن زباله معمولی دفع شوند، زیرا در حال حاضر به عنوان زباله های خطرناک شناخته شده و طبقه بندی نمی شوند که این امر خوشایندی برای محیط زیست نیست .

 

کیفیت بالا، انرژی کم

به طور کلی  هدف نورپردازی پایدار این است که افراد ساختمان دارای بالاترین کیفیت نور ممکن باشند و با وجود محیط های راحت و ایمن برای انجام وظایف خود از انرژی کمتری نیز استفاده کنند.

 

طبق گفته اداره اطلاعات انرژی ، در سال 2010، روشنایی در ساختمان های تجاری ایالات متحده به 297 میلیارد کیلووات ساعت برق نیاز داشت  که حدود 22٪ از کل برق ساختمان های تجاری مورد استفاده در کشور است. اما فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و کاهش شدید انرژی مصرف شده توسط نورپردازی بسیار آسان تر و مقرون به صرفه تر می شود. در حقیقت، LED ها آنقدر کارآمد شده اند که دستاوردهای بعدی در بهره وری اندک و ناچیز هستند.  بسیاری از افراد در صنعت نورپردازی، که اکنون بهره وری انرژی را امری بدیهی می دانند، بیشتر توجه خود را به مولفه ی سلامت انسان در پایداری معطوف می کنند.

 

 

آینده روشنایی پایدار دور از دسترس نیست. در اینجا به چشم اندازی از آنچه می تواند اتفاق بیوفتد میپردازیم :

طراحان نورپردازی از واقعیت های معماری، مهندسی،  هزینه های ساخت پروژه و برنامه ریزی را درک می کنند و از آنها استقبال می کنند. اگرچه این واقعیت ها ممکن است گاهی اوقات گزینه های طراحی ما را محدود کنند، ما به طور مشترک در این محدودیت ها کار می کنیم یا برای بهبود این برنامه ها از رهبرانی متخصص استفاده میکنیم.

معماران و طراحان نورپردازی، روشنایی روز را درک و در رویکرد اصلی طراحی خود ادغام می کنند. نور روز ممکن است انرژی رایگانی باشد، اما تنها در صورت کاربردی است که به خوبی کنترل شوند و این کنترل شامل ارزیابی پتانسیل روشنایی، کنترل تابش و تأثیر حرارتی آن است، زیرا اولین تعهد یک ساختمان پایدار داشتن یک مجموعه با عملکرد مناسب است.

معماران اصول طراحی روشنایی را می فهمند، بنابراین میدانند که چگونه از خدمات و محصولات حرفه ای نورپردازی به درستی استفاده کنند.

مهندسین به طور فعال با مدل سازی و ارتقا تکنیک های طراحی سیستم های مکانیکی و الکترونیکی از اینکه سیستم ها به طور مناسبی درحال کار هستند اطمینان حاصل می کنند .

سرمایه داران با خوشحالی در طراحی، مهندسی و مدل سازی سرمایه گذاری می کنند تا خاطرجمع شوند که مناسب ترین منبع و روش نورپردازی برای پشتیبانی از ساختمان ها متناسب با اندازه آن ها در حال استفاده است.

 

هنگامی که هزینه ها از بودجه بیشتر می شود، مدیران ساخت و ساز برآوردهای موردی را برای لامپ ها، کنترل ها و هزینه های نصب ارائه می دهند تا تیم طراحی با حفظ یکپارچگی بتوانند آگاهانه درباره نحوه ویرایش و تغییر طرح تصمیم بگیرند.

هرچه صنعت نورپردازی با توجه به طراحی پایدار قویتر و منسجم شود، فرصت هایی را برای تحقیق، توسعه محصول و روش های جدید عملی ایجاد خواهد کرد. این امر انجمن ها و سازمان های حرفه ای ما را برای برقراری ارتباط با سازمان های انرژی و محیط زیست تشویق میکنند. خوشبختانه، این امر در حال حاضر به منظور بهبود درک کیفیت  نورپردازی از طریق کمیته های مختلف، گروه های وظیفه و افرادی که با همکاری سازمان های دولتی، ملی و بین المللی انرژی، انجمن بین المللی آسمان تاریک و شورای ساختمان سبز ایالات متحده  در دست اقدام است. ما ممکن است همیشه با قوانین موافق نباشیم (طراحان روشنایی ذاتاً از قانون گریزان هستند)، اما می توانیم بر آنها تأثیر بگذاریم.

 

 

پیشنهاد های نورپردازی پایدار مطابق با حفظ طبیعت :

در حالی که روشنایی مولفه حیاتی برای زندگی روزمره ما است، مهم است که تأثیرات استفاده بیش از حد از انرژی از منظر زیست محیطی و همچنین فشار بر زیرساخت های اجتماعی را نیز در نظر بگیریم.  صرفه جویی صحیح در برق از طریق تعمیر و نگهداری وپیشرفت های فنی نه تنها موجب حفظ محیط زیست برای نسل های بعدی است بلکه می تواند بسیاری ازنظر مالی برای صاحبان خانه و صاحبان مشاغل اقتصادی باشد. با ما همراه باشید تا 9 نکته برتر در این حوضه که میتواند کمک بسیاری کند را مرور کنیم :

 1- لامپهای ال ای دی (LED)

تغییر لامپ های قدیمی رشته ای و لوازم جانبی به فناوری ال ای دی (LED) می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد که در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و قبض های برق را برای مشاغل و صاحبان خانه کاهش میدهد. طبق گفته وزارت انرژی ایالات متحده، فناوری LED خانگی حداقل 75٪ انرژی کمتری مصرف می کند و تا 25 برابر بیشتر از نورهای رشته ای سنتی قابل استفاده است.

 2- نصب روشنایی مفید

نورپردازی برای یک نقاشی، روشن کردن راه پله ها، نصب چراغ مطالعه در کنار تخت خواب خود این ها نورپردازی وظیفه محور هستند. این نوع ابزار های روشنایی بسار اقتصادی تر هستند.  نصب روشنایی مفید و کاربردی به شما امکان می دهد تا در حالی که به روشنایی مطلوب فضای خود دست پیدا می کنید، از کسری از انرژی روشنایی کلی استفاده کنید.

 3- دیوارها را برای روشنایی خانه خود به مانند بومی در نظر بگیرید.

روشنایی این بوم با ابزارالاتی مانند کاغذ دیواری باعث ایجاد روشنایی یکنواخت در خانه یا محل کار شما می شود. از آنجا که دیوارها توانایی انعکاس نور را دارند،  جلوه ی آنها در ارتباط با سیستم های روشنایی شما به انتشار و پخش نور محیط بسیار کمک می کند.

 

4- دیمرها را نصب کنید ( نوردهی موضعی)

تکنولوژی نوردهی موضعی همچنان در حال پیشرفت است و مصرف کنندگانی که این روند را در خانه یا محل کار خود اتخاذ می کنند، معمولاً نتیجه این انتخاب را هم در کیفیت  روشنایی و هم در  قبض برق خود را می بینند.

 

5- از لامپ ها بیشتر استفاده کنید.

چرا وقتی می توانید فضای مورد استفاده خود را روشن کنید کل اتاق را روشن کنید؟

لامپ ها با رفع نیاز شما در اشپزخانه، در تخت خواب یا حتی قسمتی از حیاط میتوانند معقول تر و اقتصادی تر باشند. مجموعه ای از لامپ های مناسب برای قسمت های مختلف خانه خود را خریداری کنید که به روشنایی خانه شما کمک می کند و یک راه حل ساده برای جلوگیری از اشباع نور ارائه می دهد.

 

6- فیکسچرها و لامپ های روشن را تمیز نگه دارید

گرد و غبار و ریزگرد ها می توانند لامپ ها و وسایل شما را از پتانسیل اصلی روشنایی خود بازدارند. پاک کردن لامپ ها با یک پارچه نرم و خشک با فشار کم به مرور زمان به لامپ های شما کمک می کند تا درخشندگی اصلی آنها حفظ شود.  قبل از تمیز کردن مطمئن شوید که همه سوئیچ های الکتریکی خاموش هستند و لامپ ها از سوکت های آنها جدا شده اند.

 

7- بسیاری از دارندگان خانه و مشاغل متوجه تأثیری که رنگ های روشن می توانند بر میزان نور لازم برای روشنایی کافی یک فضا داشته باشند نیستند. رنگ های تیره معمولاً با جذب نور موجود و ذخیره آن به عنوان انرژی گرمایی، فضا را تاریکتر نگه می دارند در حالی که رنگ های روشن تمایل دارند نور را منعکس کنند، و انرژی را به شیوه ای کارآمدتر به خانه بازگردانند.

 

8- از طرح های سر باز را استقبال کنید

نقشه های داخلی باز دوباره به مد روز برگشته و یکی از مزایای آن استفاده بهینه و حداکثری از  نور طبیعی است. نقشه های داخلی باز به نور اجازه می دهد تا در تمام سطوح ساختار آزادانه جریان یابد.

 

9- خرید وسایل پایدار

پایداری از منبع شروع می شود. با انتخاب فروشندگانی که از مواد بازیافتی استفاده می کنند،  مصرف کنندگان می توانند نقش خود را برای حمایت از پایداری در صنعت روشنایی ایفا کنند.

  

مباحث مالی

هزینه های نصب سیستم های  کارآمد و مدرن روشنایی با بهره وری بالا معمولاً از سیستم های متداول و معمولی بیشتر است.  قیمت اجزای پیشرفته مورد نیاز نیز در این شیوه نورپردازی بالاتراست. ارزیابی منافع اقتصادی واقعی که از نصب سیستم های روشنایی مدرن بدست می آوریم ملزم این است که دریابیم طول عمر و میزان مصرف انژی انها چگونه است و این باید با هزینه سیستم موجود (در صورت بازسازی) یا با متداول ترین گزینه ها (در مورد پروژه های جدید) مقایسه شود.

 

پس انداز مالی از سه پیش فرض اصلی پیش بینی شده است:

1- قبض های برق کمتر: از انجایی که نورپردازی پایدار و مدرن کارآمدتر است برق کمتری را مصرف می کند.

2- نیازهای کمتر به تعمیر و نگهداری:  از انجایی که انتخاب اجزای کاملا متناسب و سازگار با محیط است  به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارد.

3- تعویض کمتر لامپ ها: با استفاده از لامپ های امروزی و بهینه که طول عمر بالایی دارند تعویض لامپ ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکنند.

 

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید