آشنایی با OLED

سالار لطفی سه شنبه 11 آذر 1399 - 16:59
آشنایی با OLED

آشنایی با OLED

دیود های نوری ارگانیک (OLED)  گونه ایی از فناوری نوظهور آزمایشگاهی را نشان می دهند که اگر بتوانیم آن را عملی کنیم، بیشتر از ال ای دی ها (LED) در نحوه ی نورپردازی تأثیری چشمگیر می گذارد. در حقیقت، ممکن است روزی این OLED ها جایگزین LED ها به عنوان یک گزینه کم مصرف تر برای نورپردازی عمومی شوند.

OLED ها مانند روشنایی الکترو لومینسنت هستند که در آن یک ورق از مواد به گونه ای تحریک شده و از آن که نور ساطع می شود.

منبع نور OLED یک ورق نازک و انعطاف پذیر از مواد است که متشکل از سه لایه است، یک لایه ی مولکولی پلیمر یا تصعید شده  که بین دو لایه الکترود به خوبی قرار گرفته، که  یکی از آنها شفاف است. جریان از طریق مواد عبور می کند تا زمانی که از لایه شفاف آن نور منتشر شود. طبق گفته شرکت Uniax، در شرایط آزمایشگاهی، منابع نوری OLED با ولتاژ پایین می توانند به بازدهی 3-4 LPW برسند.

متأسفانه، چنین عملکردی گرمای بیش از حد تولید می کند و از طول عمر منبع نوری می کاهد. تولیدکنندگانی از جمله Uniax ، Philips Electronics NV ، Photonics Spectra ، Seiko Epson ، Hoechst Innovative Display Technologies Inc ، DuPont و Intel هم اکنون در حال توسعه محصولات تجاری OLED ها هستند.

آنچه در مورد این منبع نوری (که هنوز در حال توسعه و پیشرفت است )جالب است این است که ممکن است درک ما از نور و معماری آینده را به چالش بکشد. طراحان روشنایی( نورپردازان ) اغلب تلاش می کنند سخت افزار و معماری نورپردازی را به صورت منسجم با هم ادغام کنند. با وجود OLEDها، معماری ممکن است  حتی خود سخت افزار روشنایی باشد.

در OLED ها  میتوان ورق های مواد را مانند "کاغذ دیواری روشنایی" برش داده یا با مصالح ساختمانی مانند چوب، شیشه و سایر مواد ترکیب کرد و آنها را به سطوح درخشان تبدیل کرد.

 

قدم بعدی

گام بعدی برای جامعه تولید کننده  با توجه به بسته های لومن  حال حاظرو پتانسیل بالایی که این منبع نوری میتواند برای کاربردهای عمومی بیشتر در زمینه روشنایی به کار گرفته شود، این است که محصولات بیشتری را برای استفاده از ال ای دی ها (LED) طراحی کنند  که ال ای دی ها (LED) در آن به عنوان منبع نوری اصلی یا تکمیلی مورد استفاده قرار گرفته باشند. بسیاری از ابزارهای های روشنایی هستند که فقط به چند لومن (یکا) یا ده ها هزار لومن نیاز دارد که LED ها برای همه  آنها ایده آل هستند.

 

در گذشته بیشتر نگرانی و بحث ها در ال ای دی ها (LED) بر روی کارایی متمرکز بود.اما  حالا که بازده این محصولات از سایر منابع نوری بالاتر رفته است، کاوش های آینده باید بر روی  این موضوع متمرکز شوند که  ال ای دی ها (LED) به محصولات مفید تبدیل  شوند .

نظرات


    لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
    اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید